english    hebrew

שיעורי אייקידו בשובל - החל מה 1 לספטמבר 2017

26.07.17
מה-1 לספטמבר 2017, יחלו שיעורי אייקידו בסטודיו בקיבוץ שובל ימי א+ד מ20:00-21:30 הרשמה דרך האתר של מועצת בני שמעון . חוגים
או סנסיי

השנים המוקדמות

מוריהיי אושיבה, דצמבר 14, 1883 עד אפריל 26, 1969, היה אמן לחימה ידוע והמייסד של אומנות הלחימה היפנית אייקידו. לעיתים מתיחסים אליו כ- 'קאיזו', כלומר "מייסד", או כ- 'או-סנסיי', "מורה דגול".

מוריהיי אושיבה נולד בטאנאבה, איזור וואקאנאבה, יפן, ב-14 לדצמבר 1883. במשך ימי ילדותו, משפחתו של אושיבה התגוררה במאיזורו, קיוטו. בהיותו הבן היחיד בין חמשת ילדיהם של יוקורו ויוקי אושיבה, ניתן לומר שבמידת מה מוריהיי גדל בסביבה "מפנקת". אביו היה בעל קרקעות אמיד שעסק גם בדייג ומסחר בעצים, וכן היה פעיל מבחינה פוליטית. אושיבה היה ילד חלש וחולני יחסית, עם נטייה לקריאת ספרים יותר מעיסוקים אחרים. בגיל צעיר אביו ניסה לעודדו להתחזק ולעסוק בהיאבקות סומו ושחייה, וכן ניסה להלהיבו עם סיפורים על אבי-סבו קיצ'ימון, שנחשב לסמוראי חזק בזמנו. הצורך להתחסן קיבל משמעות עמוקה יותר עבור מוריהיי הצעיר כאשר אביו הותקף לנגד עיניו על ידי קבוצת תומכים של יריב פוליטי.

אושיבה למד בנערותו כמה וכמה אומנויות לחימה שונות, אולם ברובם לא עסק באינטנסיביות מיוחדת, ואף אמוניו ב- 'יאגיו-שינגטן-ריו' התקיימו בתפזורת לאור שירותו הצבאי בשנים האלה. רישומים מעידים על כך שהתאמן ב'טנג'ין-שיניו-ריו-ג'יוג'יטסו' תחת טוזאווה טוקוסאבורו לתקופה קצרה ב-1901 בטוקיו; ב'גוטוהא-יאגיו-שינגאן-ריו' תחת נאקאי מאסאקאטסו מ-1903 עד 1908 בסאקאי; ובג'ודו תחת קיואיצ'י טאגאקי ב-1911 בטאנאבה. אולם רק בשנת 1912, כאשר עבר עם אשתו לגור באי הצפוני הוקאידו כחלק מתוכנית התיישבותית, עיסוקו באומניויות לחימה קיבל עומק אמיתי. זה היה המקום בו החל מוריהיי להתאמן ב'דאיטו-ריו-אייקי-גיוג'יטסו' תחת טאקדה סוקאקו, מחייה השיטה.

אין ספק שהתכנים הטכניים של אייקידו הושפעו בצורה משמעותית מהוראתו הדגולה של טאקדה סוקאקו, וממערכת האייקי-ג'יוג'יטסו המכונה דאיטו-ריו. למרות שישנם כאלה החולקים על הקביעה הזו, רישומיו של טאקדה מראים בבירור כי אושיבה בילה זמן רב באימוני דאיטו-ריו בשנים 1915 עד 1937.

מאייקי-ג'יו'יטסו לאייקידו
אימונים תחת אושיבה בשנים המוקדמות מתאפיינים בשימוש מרובה במכות לנקודות חיוניות (אטמי), מגוון רחב של טכניקות, שימוש מרובה בנשק, וגישה יותר ליניארית לטכניקה לעומת מה שרואים בצורות מאוחרות יותר של אייקידו.

ככל שאושיבה התבגר, רכש מיומנות, וגישתו נהייתה יותר רוחנית, כך גם אומנותו נהייתה יותר רכה ומעוגלת. טכניקות אטמי ירדו בחשיבותן ותוכנית הלימודים הרשמית לבשה פשטות. באומנות שלו עצמו הדבר בא לידי ביטוי תוך שימת יותר דגש על מה שמכונה 'קוקיו נאגה', הטלות נשימה, שהן רכות ומתמזגות, תוך שימוש בתנועת היריב בכדי להטילו. מקורן של רבות מן הטכניקות הללו הוא בחלקי ה'אייקי-נו-ג'יטסו' של ה'דאיטו-ריו', ולאו דווקא בטכניקות נעילות המפרקים היותר ישירות של סגנון הג'יוג'יטסו.

השפעתו הרוחנית של אוניסאבורו דהגוצ'י
לאחר שעזב את הוקאידו, בא אושיבה תחת השפעתו של אוניסאבורו דהגוצ'י, מנהיגה הרוחני של דת ה'אומוטו-קיו' באייאבה. בנוסף להשפעה על התפתחותו הרוחנית, מפגש זה גם חשף את אושיבה כאומן לחימה בפני מעגלים של אליטות פוליטיות. הדוג'ו של אושיבה באייאבה שימש לאימון חברי כת ה'אומוטו-קיו', והוא היה מעורב בתקרית הראשונה של הכת, נסיון כושל לייסד קולוניה אוטופית במונגוליה. למרות שמאוחר יותר אושיבה הרחיק עצמו משני המורים הנ"ל, השפעתם על אומנותו ניכרת.

התהוות האייקידו
התולדה האמיתית של האייקידו נבעה משלוש הארות רוחניות שחווה אושיבה. הראשונה היתה ב-1925, לאחר שאושיבה גבר על התקפות הבוקן (חרב עץ) של קצין ימי, כשהוא אינו מצוייד בנשק, ומבלי שהקצין נפגע. אז צעד אושיבה אל תוך גנו וחווה את ההארה הרוחנית:

"...הרגשתי שהיקום בוקע, רוח מוזהבת יוצאת מתוכו, עוטפת אותי, והופכת את גופי למוזהב. באותו הזמן, גופי נהייה קל. יכולתי להבין את לחש הציפורים, ובבירור הייתי מודע לרוח האלוהים, בורא היקום. באותו הרגע הוארתי: מקור ה'בודו' הוא אהבת האל – הרוח האוהבת והמגנה על כל היצורים...'בודו' אינו נפילת היריב בכוח, ואינו כלי להוליך את העולם להרס באמצעות כלי נשק. 'בודו' אמיתי הוא קבלת רוח היקום, שמירת השלום בעולם, ובצורה נכונה לייצר, להגן על, ולהזין את כל היצורים בטבע.

ההארה השנייה התרחשה ב-1940 כאשר, "בסביבות 2 לפנות בוקר ביצעתי 'מיסוגי', ולפתע שכחתי את כל טכניקות אומנות הלחימה שאי פעם למדתי. הטכניקות של המורים שלי נדמו כחדשות לחלוטין. עתה הם היו כילים לעיבוד וטיפוח חיים, ידע ומוסריות, ולא כילים להטלת בני אדם.

ההארה השלישית היתה בשנת 1942, בזמן הלחימה הקשה ביותר של מלחמת העולם השנייה. לאושיבה היה חזון של 'רוח השלום האדירה'.

"דרכו של הלוחם הינה בלתי מובנת. היא אינה אמצעי להרג והרס האחר. אלה המחפשים תחרות, ולהיטיב ביחס לאחר, טועים טעות מרה. לנפץ, לפצוע, להרוס, אלה הדברים הגרועים ביותר שיכול אדם לעשות. דרכו האמיתית של הלוחם היא למנוע טבח שכזה, היא אומנות השלום, כוח האהבה."

בשנת 1927 אושיבה עבר לטוקיו ושם הקים את הדוג'ו הראשון שלו, שקיים עד היום תחת השם 'אייקיקאי הומבו דוג'ו'. בין השנים 1940 ל-1942 ערך מספר ביקורים במנצ'וקואו (מנצ'וריה שבשליטת יפן) בכדי ללמד את אומנות הלחימה שלו. ב-1942 עזב את טוקיו ועבר לאיוואמה שבאיזור איבאראקי, ושם לראשונה אומנות הלחימה שלו קיבלה את השם 'אייקידו'. כאן הקים את ה'אייקי-שורן-דוג'ו', הידוע גם כ'איוואמה דוג'ו'. במשך כל בתקופה הזו ערך מסעות רבים ביפן, בעיקר באיזור קאנסאי, ולימד את האייקידו שלו.

מוריהיי אושיבה הלך לעולמו ב-26 באפריל 1969.www.reddesigner.com